Снимки на скорец (Sturnus vulgaris), вреди, опасности, биология и навици
|

Външни особености
Скорецът (Sturnus vulgaris) е средно голяма птица с дължина на тялото около 20–22 см и размах на крилете до 40 см. Перушината му е тъмна с метален блясък и характерни бели или светли петънца през зимата. Има жълтеникав клюн и къси, но силни крака.
Биология и начин на живот
Скорците са изключително социални птици, които често образуват големи ята. Те са активни през деня и предпочитат открити пространства като ниви, градини, паркове и ливади. През пролетта и лятото се събират около места, където има обилна храна.

Хранителни навици
Тези птици се хранят със семена, плодове, насекоми и червеи. През сезона на узряване на плодовете скорците често посещават овощни градини и унищожават реколтата, кълвейки зрели плодове като череши, грозде и смокини.
Размножаване
Скорците снасят яйца в хралупи на дървета, гнезда в сгради или в специални къщички. Една двойка може да има две поколения годишно, като във всяко гнездо женската снася 4–6 яйца. Малките напускат гнездото около 3 седмици след излюпване.
Вреди, причинени от скореца
Скорците могат да нанесат сериозни щети на селскостопански култури, особено на овощни градини и лозови масиви. Големи ята унищожават плодове и зеленчуци за кратко време, като кълват и разпиляват реколтата. Освен това техните изпражнения замърсяват дворове, покриви и машини.
Опасности за дворове и градини
Присъствието на много скорци може да доведе до замърсяване с екскременти и разпространение на бактерии. Шумът от големи ята и унищожаването на плодове и зеленчуци са основен проблем за фермери и собственици на дворове.
Скорецът е птица, която, въпреки своята полезност в унищожаването на насекоми, може да причини значителни вреди на реколтата, което налага мерки за защита на градините и земеделските площи.
Средства за борба с скорци в градината:
Птицегони
Плашило за птици в градината
Газови оръдия против птици и диви животни