Снимки на попово прасе (Gryllotalpa gryllotalpa), вреди, опасности, биология и навици

Външни особености
Поповото прасе, известно още като конощип, е кафяво насекомо с дължина около 3–5 см. Характерни са силните му предни крака, които приличат на лапи на къртица и са предназначени за копаене. Тялото му е цилиндрично, покрито с къси косъмчета, а крилата му позволяват ограничен полет.
Биология и начин на живот
Поповото прасе живее предимно в почвата, като изгражда сложни тунели на дълбочина 5–20 см. Активно е предимно нощем и при влажни условия. То е самотно насекомо и предпочита рохкави, добре овлажнени почви в градини и ниви.
Хранителни навици
Конощипът е всеяден – храни се с корени на растения, треви, семена, както и с дребни насекоми и личинки. Гризенето на корени води до изсъхване и загиване на растенията, което го прави сериозен вредител за земеделците и градинарите.
Размножаване
Женската снася между 200 и 300 яйца в подземни камери. След около 2–3 седмици се излюпват ларви, които преминават през няколко стадии на развитие, преди да достигнат зрялост. Поповото прасе се размножава бързо при подходящи условия на топлина и влажност.
Вреди, причинени от поповото прасе
Гризе корените на културни растения, унищожава младите разсади и тревни площи. Може да нанесе сериозни щети на зеленчукови градини, оранжерии и ливади, като унищожава цели редове от растения.
Опасности за здравето
Поповото прасе не представлява пряка опасност за човешкото здраве. Вредата от него е свързана основно със загубата на реколта и разрушаването на растения, но не пренася болести или паразити, опасни за хората.
Поповото прасе е вредител, който изисква ранно откриване и навременни мерки за контрол, за да се предотвратят големи щети в градините и селскостопанските площи.
Продукти против попово прасе (конощип)